Marta Łągiewka oraz Wiesław Łągiewka, znani szczecińscy aktorzy, a prywatnie tata z córką, wzięli udział w kampanii i stworzyli bardzo intymny, sugestywny pełen emocji obraz, przy okazji przekazując wiedzę o chorobie. Realizacji filmów podjęła się (i zrobiła to po mistrzowsku) Kamera Jazda.
W programie, oprócz projekcji filmów, także:
- otwarte zapoznawcze spotkanie grupy wsparcia dla opiekunów i bliskich osób z chorobą otępienną. Zachęcamy do sprawdzenia osobiście, co to takiego i dlaczego dobrze mieć wsparcie.
- okazja, aby poznać ekspertów i wolontariuszy fundacji, którzy na co dzień zajmują się organizowaniem wsparcia dla potrzebujących, dyżurują przy telefonie i komputerze, rozmawiają, odpowiadają na pytania i są do dyspozycji w każdej fundacyjnej sprawie.
- finał „Trójboju w walce z Alzheimerem”, czyli rozgrywanego przez całe lato szachowo-warcabowo-tryktrakowego turnieju z udziałem amatorskich drużyn gastronomiczno-kulturalnych.
Po zakończeniu oficjalnych rozgrywek, każdy będzie mógł rozegrać swoją partię szachów lub warcabów.
Link do informacji o wydarzeniu: https://www.facebook.com/fundacjacozmama/photos/a.104580098004873/619875753141969/
Początek o godz. 16.00 w Ogrody Śródmieście, ul. Wielkopolska 19.
Fundacja „Co z mamą?” działa na rzecz osób z chorobami otępiennymi, w tym Alzheimerem, oraz ich bliskich.
- W obecnym trudnym czasie potrzebują wsparcia jak nigdy wcześniej. Zostali sami, pominięci, zapomniani, zepchnięci na dalszy plan – mówi
Kinga Konieczna założycielka fundacji „Co z mamą?”
Już przed pandemią było źle, bo to chorzy, których nie ma w żadnym systemie, cały ciężar opieki nad nimi spada na ich bliskich. Ciężar finansowy, organizacyjny i psychiczny wieloletniej całodobowej opieki. Pandemia spotęgowała to osamotnienie, a wojna w Ukrainie odsunęła ich potrzeby na jeszcze dalszy plan. Tymczasem oni wciąż są i liczą na nas.
Nie zostawimy ich samych. Są bohaterami, mimo że nikt o nich nie mówi, a często po prostu o nich nie wie. Na pewno są również w Państwa otoczeniu, być może to kolega z pracy, który wciąż martwi się o mamę, może sąsiadka, której mąż gubi się w drodze do domu.
Szacuje się, że w Polsce jest ponad pół miliona chorych na Alzheimera. I wciąż ich przybywa. To tylko szacunki, tak naprawdę nie wiadomo ilu chorych żyje bez diagnozy, jaką mają opiekę, jak sobie radzą oni i ich bliscy. Nikt tego nie wie.
A przecież Alzheimer to choroba, nie starość.
Warto poznać jej objawy: https://www.facebook.com/fundacjacozmama/photos/a.104580098004873/620410293088515/
Fundacja powstała z wielkiej potrzeby wspólnego działania na rzecz poprawy sytuacji chorych i ich opiekunów. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie chorób otępiennych,
- bieżące wsparcie opiekunów i chorych.
- podniesienie standardów opieki nad chorymi,
- rozwój profesjonalnego oraz systemowego wsparcia w terapii oraz opiece nad chorym z otępieniem.
Dalekosiężnym efektem, do którego dążymy są zmiany legislacyjne polegające na: otoczeniu chorych opieką systemową, stworzeniu pakietu ogólnodostępnych świadczeń dla chorych i ich faktycznych opiekunów i kompleksowego programu wsparcia w ramach współdziałania samorządu, NFZ i organizacji pozarządowych – mówi Kinga Konieczny.
Choroby otępienne są nieuleczalne, ale wczesna diagnoza daje duże szanse na skuteczne leczenie i spowolnienie rozwoju choroby, co pozwala przedłużyć czas samodzielnego funkcjonowania chorego. Warto o to walczyć.
Fundacyjne miejsca w internecie:
- Profil na fb: facebook.com/fundacjacozmama
- Strona www: alzheimer-szczecin.pl
- Blog osobisty o chorobie mamy, który zapoczątkował działanie fundacji: cozmama.com
Spotkanie oraz spoty mogły powstać dzięki wsparciu finansowemu Programu Społecznik na lata 2022-2024 - Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest też współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Napisz komentarz
Komentarze