Firma Fiserv, właściciel marki PolCard, która zapoczątkowała płatności bezgotówkowe w Polsce, sprawdziła, jak często Polacy wybierają dziś taki sposób płacenia za zakupy. Ankieterzy IBRiS dotarli do grupy 1001 osób, żeby ich o to zapytać. Wniosek jest jednoznaczny: gotówka powoli odchodzi w zapomnienie. Dlaczego?
Aż 70 proc. respondentów, robiąc zakupy w sklepach stacjonarnych, wybiera płatności elektroniczne. Telefon, karta płatnicza czy zegarek to przedmioty, którymi 41 proc. ankietowanych płaci zawsze, kiedy jest taka możliwość. Niemal co piąty Polak robi to kilka razy, a co dziesiąty – raz w tygodniu.
Popularność płatności bezgotówkowych maleje wraz z wiekiem. Najczęściej wybierane są wśród osób w wieku 18-39 lat (80 proc. z nich robi to regularnie). Najrzadziej, choć nadal często, z elektronicznych płatności korzystają seniorzy powyżej 70 roku życia, spośród których 40 proc. robi to minimum raz w tygodniu.
Okazuje się również, że młodzi ludzie doceniają wielofunkcyjne zastosowanie smartfonu i również w przypadku zakupów staje się on niezbędny. Ponad 80 proc. osób w wieku 18-29 i ponad 70 proc. tych pomiędzy 30 a 39 rokiem życia chętnie realizuje transakcje płatnicze przy użyciu aplikacji pobranej na urządzenie.
„Analiza odpowiedzi respondentów pozwala przewidywać stopniowe zwiększanie się tej grupy, ponieważ młode osoby przyzwyczajone są do korzystania ze smartfonu jako urządzenia wielofunkcyjnego, które służy do załatwiania codziennych spraw takich jak m.in. zakupy online czy opłacanie rachunków” – zaznaczają autorzy badania.
Zegarkiem, telefonem, kartą. Tak Polacy najczęściej płacą za zakupy
Gotówka powoli odchodzi do lamusa, a wygoda i szybkość transakcji bez jej użycia zdominowały upodobania Polaków.
- 02.09.2022 12:23 (aktualizacja 16.08.2023 22:20)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze