Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 18:20
Reklama
Reklama
Reklama

Nie tylko kontrowersyjny HIT Czarnka. Są też inne podręczniki

Historia i teraźniejszość. Taki przedmiot wchodzi do szkół ponadpodstawowych. Jednak zaakceptowany przez resort edukacji podręcznik coraz bardziej dzieli. Na szczęście nauczyciele będą mieli wybór.
Nie tylko kontrowersyjny HIT Czarnka. Są też inne podręczniki

Autor: Materiały prasowe

Jeden z rodziców dziecka poczętego metodą in vitro zebrał już pieniądze podczas zbiórki internetowej i zamierza pozwać Przemysława Czarnka i prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Ten pierwszy to poseł PiS, minister edukacji i nauki. Ten drugi to autor zaakceptowanego przez resort podręcznika „Historia i teraźniejszość” do przedmiotu pod tą samą nazwą. To nowy przedmiot, który zgodnie z decyzją Czarnka zadebiutuje w szkole ponadpodstawowej.

Podręcznik od początku wzbudzał jednak dużo kontrowersji i protestów. Merytorycznych zastrzeżeń jest bardzo wiele. Ostatnio najgłośniej zrobiło się o poruszanej w książce kwestii in vitro.

„Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju "produkcję"?” – to cytat z podręcznika, za który jeden z rodziców chce teraz pozwać i ministra, i autora podręcznika.

Czy młodzieży przyjdzie się uczyć z tej książki? Niekoniecznie, bo nauczyciele będą mogli wybrać inne propozycje z oferty. Tyle że podręcznik Roszkowskiego został już zaakceptowany, pozostałe właśnie przechodzą tę procedurę. Są to:

1. Książka Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych „Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.”. Jego autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adam Cisek.

2. Książka wydawnictwa SOP Oświatowiec Toruń. Tytuł podręcznika to „Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia”. Jego autorami są Joanna Niszcz i Stanisława Zając.

Obie publikacje zbierają teraz opinie ekspertów. Na razie wpływają warunkowe, co oznacza, że autorzy muszą nanieść w książkach poprawki. Od tempa prac i kolejnych opinii zależy, czy podręczniki uda się zaakceptować przed 1 września.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama