Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 08:08
Reklama dotacje rpo
Reklama

Przyjadą, obejrzą dom, wszystko spiszą. Po co zapukają do ciebie urzędnicy?

Spodziewaj się wizyty urzędnika lub kominiarza. Mają bardzo dokładnie obejrzeć twój dom.
Przyjadą, obejrzą dom, wszystko spiszą. Po co zapukają do ciebie urzędnicy?

Autor: iStock

W 2023 roku urzędnicy, kominiarze czy inspektorzy od ochrony środowiska będą chodzić po domach i bardzo dokładnie się im przyglądać. To może dziwić, ale takie działanie ma konkretny cel.

Chodzi o Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Do 30 czerwca każdy, pod groźbą kary pieniężnej, musiał podać czym ogrzewa dom. Takie dane zbierały samorządy, które następnie przekazywały je do rejestru krajowego. Państwo po prostu chce wiedzieć, czym ogrzewamy budynki, bo to pozwoli lepiej planować np. proekologiczne inwestycje czy programy.

Co więcej, wpis do systemu jest konieczny, aby ubiegać się np. o dopłatę do zakupu węgla na zimę. To 3 tys. zł na gospodarstwo domowe, a stosowna ustawa jest właśnie procedowana.

Dlatego nie ma się co dziwić, że jeżeli ktoś nie dokonał zgłoszenia do 30 czerwca, to robi to teraz. Jest taka możliwość. „Do 22 lipca w systemie CEEB złożono 7 mln 375 tys. deklaracji. Gminy wciąż wpisują do ewidencji wnioski, które złożono papierowo” – wylicza serwis prawo.pl.

Ale czemu urzędnicy mają chodzić po domach? To jest kolejny etap działań rządowych. Państwo chce dokładnie zinwentaryzować budynki i zebrać dane o ich stanie technicznym - grubości ścian, dachu czy też rocznego zużycia paliw.

Teoretycznie każdy właściciel budynku mógłby sam podać takie dane, ale skąd ma wiedzieć, jak grube są ściany jego domu? Dlatego właśnie w teren zostaną wysłani eksperci. Tak zapowiada Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Kontrolę przeprowadzą np. kominiarze, upoważnieni pracownicy gmin czy inspektorzy ochrony środowiska.

- Dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję. Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE, które planowane jest w pierwszym kwartale 2023 roku – informuje Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy GINB.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prawdopodobnieTreść komentarza: Nie wytrzeźwiał po libacji.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 02:51Źródło komentarza: Nietrzeźwy wpadł z samego rana. Nie przecisnął się przez policyjne sitoAutor komentarza: XeniaTreść komentarza: Rabotajet juz w polszy czy nie rabotajet nie rabotajet do robotyData dodania komentarza: 24.11.2024, 02:32Źródło komentarza: Nietrzeźwy wpadł z samego rana. Nie przecisnął się przez policyjne sitoAutor komentarza: przedsiębiorca SławekTreść komentarza: PiS nałożył na nas 400 zł podatku i tyle powinno być ściągnięte.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:58Źródło komentarza: Składka zdrowotna teraz inaczej. Mali przedsiębiorcy zaoszczędząAutor komentarza: BeataTreść komentarza: Dobrze, że to już koniec. Nie można przez dłużysz czas żyć w takich negatywnych napięciach.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:53Źródło komentarza: Trzaskowski dwie długości przed Sikorskim. Kandydata na prezydenta Polski wyłoniony w prawyborachAutor komentarza: weryfikacjaTreść komentarza: 22 tyś.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:23Źródło komentarza: Zachodniopomorskie jest za Sikorskim. Gorąco przed prawyborami w KOAutor komentarza: JadźkaTreść komentarza: Każda z tych kandydatur była dobra - taka jest rzecywistość. Ale wybrać można było tylko jednego.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:22Źródło komentarza: Trzaskowski dwie długości przed Sikorskim. Kandydata na prezydenta Polski wyłoniony w prawyborach
Reklamadotacje rpo
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama