Debatę zaplanowano 17 grudnia, w rocznicę najtragiczniejszego dnia robotniczej rewolty w Szczecinie w 1970 roku. Krwawo stłumione przez władzę protesty były wielkim politycznym, ale przede wszystkim społecznym przełomem. Początkiem walki o wolność, godność, sprawiedliwość. To właśnie wtedy zakiełkowała solidarność, która dekadę później wybuchła Solidarnością, do której zapisało się 10 milionów Polaków.
- Grudzień’70, Sierpień’80 to przełomy historii wyznaczające naszą drogę do wolności. Dzięki tym, którzy wtedy byli odważni i solidarni, Polska odzyskała niepodległość – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Dziś też potrzebujemy solidarności, choćby w obliczu takich problemów jak pandemia czy kryzys migracyjny.
Organizowane przez Urząd Marszałkowski WZ rocznicowe wydarzenia odbywają się pod hasłem „Polska. Europa. Solidarność”. A tytuł debaty na finał tegorocznych obchodów to: „Małe „s”. Solidarność dawniej i dziś. Czy idea solidarności jest w polskim społeczeństwie nadal żywa?”.
Odpowiedzi na to pytanie, a także historycznych, socjologicznych, politologicznych, ekonomicznych kontekstów poszukiwać będą:
Maciej Biskup – duszpasterz, rekolekcjonista, od 2013 do 2019 przeor klasztoru oo. Dominikanów w Szczecinie, zaangażowany m.in. w pomoc uchodźcom
dr Marek Tałasiewicz – uczestnik strajków w Stoczni Szczecińskiej w 1970 i 1971 r., wykładowca akademicki, współzałożyciel NSZZ „Solidarność” na Politechnice Szczecińskiej, po roku 1989 pierwszy solidarnościowy wojewoda szczeciński, polityk, samorządowiec, działacz społeczny;
Monika Lesner - dziennikarka, organizatorka Transgranicznego Festiwalu Kobiet, prezeska Fundacji Pełnia Wyrazu.
Marta Titaniec - prezes Zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP mającej nieść wsparcie ofiarom przemocy seksualnej ze strony duchownych; w latach 2010-2018 kierowała działem projektów zagranicznych w Caritas Polska, od lat zaangażowana w organizację pomocy humanitarnej m.in. dla Syrii. Od 2000 r. jest sekretarz generalną Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów,
dr hab. prof. US Radosław Ptaszyński – historyk, socjolog, politolog, autor licznych publikacji na temat historii najnowszej, m.in. książki „Jacky Jean Etienne Challot przyjaciel Solidarności” o francuskim związkowcu, który zafascynowany Solidarnością w latach 80. organizował transporty humanitarne do Polski, a w ciężarówce z lekami i żywnością przemycał powielacze, farbę drukarską, pisma tzw. drugiego obiegu.
Debata odbędzie się 17 grudnia (piątek), o godz. 18 w Teatrze Polskim (Scena Kameralna, ul. Partyzantów 2, Nowy Browar, II piętro). Będzie połączona z projekcją filmu dokumentalnego Kamila Witkowskiego „Wszyscy wszystko zjedli”.
Tego samego dnia, o godzinie 17, na placu Solidarności w Szczecinie, zapłoną „Światła pamięci” – hołd dla ofiar Grudnia’70 i bohaterów walki o wolną, demokratyczną Polskę.
Napisz komentarz
Komentarze