Podobnie jak w ubiegłych latach – na każde uczące się dziecko przysługuje 300 zł. To świadczenie ma odciążyć domowy budżet w czasie kompletowania wyprawki. Jednorazowe świadczenie to rekompensata za koszty poniesione na zakup podręczników, przyborów szkolnych czy odzieży.
Od ubiegłego roku szkolnego obsługą programu „Dobry start” zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak wyjaśnia nam Krzysztof Cieszyński z ZUS, tzw. „300 plus” przysługuje bez względu na dochody pod warunkiem, że dziecko uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.
– Rodzice – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych. Wsparcie przysługuje raz w roku – dodaje w rozmowie z nami Krzysztof Cieszyński.
Tylko elektronicznie
Cały proces obsługi odbywa się tylko w formie elektronicznej. Przez internet należy złożyć wniosek za pośrednictwem:
- Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
- bankowości elektronicznej,
- portalu Emp@tia.
Tam też kierowana będzie wszelka korespondencja dotycząca jego rozpatrywania. Co ważne... – Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek płatniczy. Płatność bezgotówkowa to znacznie tańsza i bezpieczniejsza forma niż przekaz gotówkowy – dodaje Cieszyński.
Kiedy złożyć wniosek?
Wnioski do programu „Dobry start” można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022 roku. Należy jednak pamiętać, że tylko dokumenty przesłane do końca sierpnia dają gwarancję wypłaty środków najpóźniej 30 września.
Wnioski składane w późniejszym terminie rozpatrywane będą w ciągu 2 miesięcy. Oznacza to, że jeśli złożymy dokumenty w listopadzie, to pieniędzy na koncie możemy spodziewać się nawet w styczniu przyszłego roku.
Napisz komentarz
Komentarze