Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 02:27
Reklama
Reklama
Reklama

Szybszy awans, wyższa płaca. Skąd rząd weźmie na to pieniądze?

Od września nauczycieli czekają zmiany: inny system awansu zawodowego i wyższe pensje. Jak będzie w rzeczywistości, na razie trudno cokolwiek przewidywać. Poza rządem, który to obiecał.
Szybszy awans, wyższa płaca. Skąd rząd weźmie na to pieniądze?

Autor: iStock

Tak jest

Teraz ścieżka awansu zawodowego nauczycieli wygląda tak: nauczyciel stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Najniższe stopnie nauczycielskie oznaczają minimalną płacę zasadniczą. Zdaniem rządu to błąd, bo startujący w zawodzie młodzi ludzie zarabiają śmieszne pieniądza (poniżej najniższego wynagrodzenia). Stąd pomysł na zmianę tego stanu rzeczy.

Tak będzie

Od 1 września tego roku zostaną zlikwidowane stanowiska nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Nauczycieli czeka również odejście od odbywania sformalizowanych staży. Za to większy nacisk zostanie położony na zdobywanie umiejętności praktycznych pod okiem mentora. Zostanie to – jak obiecuje rząd – powiązane z wyższym wynagrodzeniem.

Skąd rząd na to weźmie?

Jak przekonują jego przedstawiciele, wzrost wynagrodzenia nauczycieli podejmujących pracę w szkole będzie możliwy dzięki zmniejszeniu liczby stopni awansu zawodowego. Wynagrodzenie nauczycieli w pierwszych 6 latach pracy w szkole zostanie podwyższone. Średnie wynagrodzenie nauczycieli będzie stanowiło dla:

- nauczyciela początkującego – 120 proc. kwoty bazowej,

- nauczyciela mianowanego – 144 proc. kwoty bazowej,

- nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. kwoty bazowej.

Wynagrodzenie nauczyciela w pierwszym roku pracy w szkole wzrośnie ze 100 do 120 proc. kwoty bazowej, a wynagrodzenie w drugim, trzecim i czwartym roku pracy w szkole ze 111 do 120 proc. kwoty bazowej.

Co to jest kwota bazowa?

Według Karty Nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli jest pochodną wysokości właśnie kwoty bazowej. Co roku jest ona określana w ustawie budżetowej.

W tym roku kwota bazowa dla nauczycieli wynosi 3537,80 zł. 

Świadczenie na start zostaje

Od 1 września zostanie utrzymane świadczenie na start dla nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole. Do otrzymania go będą uprawnieni nauczyciele przygotowujący się do zawodu. Świadczenie będzie wypłacane w terminie 30 dni od rozpoczęcia pracy.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
belfer 20.06.2022 11:22
Zobaczycie ze wkrótce nie będzie miał kto pracować w szkole.

kwiatek 20.06.2022 09:12
Polska Akcja Humanitarna zachęca nauczycieli, uczniów i ich rodziców, by dołączyli do akcji "Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc" i na zakończenie roku szkolnego zorganizowali zbiórkę pieniędzy na wsparcie pomocy humanitarnej na Ukrainie oraz na pomoc osobom z Ukrainy przebywającym w Polsce. Rok szkolny 2021/2022 kończy się 24 czerwca.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama