Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 08:48
Reklama
Reklama

Pamiętamy Szczeciński Grudzień, Solidarność, stan wojenny. Plan rocznicowych uroczystości

Spektakle, debaty, pokazy filmów, plenerowa wystawa, spotkania z bohaterami historii – przez cały tydzień będą odbywały się rocznicowe uroczystości i wydarzenia artystyczne upamiętniające Grudzień’70, robotnicze protesty, narodziny „S”, wprowadzenie stanu wojennego. Na zaproszenie marszałka województwa Olgierda Geblewicza do Szczecina przejeżdżają Ludwika Wujec - współpracowniczka KOR, działaczka Solidarności, Franҫoise Breton-Bałuka, żona Edmunda Bałuki lidera strajku w Stoczni Szczecińskiej oraz Jacky Challot – Francuz, który w latach 80. organizował transporty humanitarne do Polski, przemycając w nich maszyny poligraficzne i zakazane książki.
Pamiętamy Szczeciński Grudzień, Solidarność, stan wojenny. Plan rocznicowych uroczystości

Polska. Europa. Solidarność – pod takim hasłem odbędą się obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i upamiętnienie wydarzeń grudniowych. Przełomy historii zostaną przypomniane na teatralnej scenie, filmowym ekranie, podczas spotkań, debat i plenerowych uroczystości.

 - Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie bohaterowie szczecińskiego Grudnia, walczący o chleb, o godność, o prawdę. Nie byłoby wolności i demokracji bez Solidarności, bez Sierpnia 80 i heroizmu opozycjonistów po 13 grudnia 1981 – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Wprowadzenie stanu wojennego to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Nigdy nie zagaśnie pamięć o tamtych wydarzeniach i ludziach, który w najtrudniejszych czasach zdobywali się na heroizm. Możliwość spotkania, rozmowy z nimi jest dla nas zaszczytem. Serdecznie zachęcam mieszkańców Pomorza Zachodniego do udziału w rocznicowych wydarzeniach.

 W tym roku grudniowe uroczystości organizowane przez Urząd Marszałkowski rozpoczęły się już w czwartek (9 grudnia) spektaklem „Z piekła do piekła”, poświęconym twórczości Jacka Kaczmarskiego, a przygotowanym przez Teatr Polski. W piątek wieczorem – wspomnienie legendarnego barda Solidarności Przemysława Gintrowskiego. Poezję wolności, w rockowym wydaniu, zaprezentował zespół Łukasz Drapała & Chevy.

 W sobotę (11 grudnia) w Nowym Browarze, o godz. 16 zaplanowano debatę „Ulica i zagranica – pomoc dla Solidarności”, w której wezmą udział bohaterowie walki o wolność: Ludwika Wujec (działaczka Solidarności, wcześniej współpracowniczka KOR, asystentka Tadeusza Mazowieckiego podczas obrad Okrągłego Stołu) i Jacky Challot – Francuz, który po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce organizował pomoc humanitarną dla represjonowanych opozycjonistów i ich rodzin, a w ciężarówce z lekami i żywnością przemycał powielacze, farby drukarskie, nielegalne w PRL wydawnictwa. Dyskusję o solidarnościowej rewolucji i ludziach z Zachodu, którzy poświecili dla niej wolność, poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego „Jacky do zadań specjalnych”. Gościem spotkania będzie również Franҫoise Breton – Bałuka, żona Edmunda Bałuki, legendy robotniczych protestów w Szczecinie.

 Przywódcy strajku w Stoczni Szczecińskiej (w styczniu 1971 roku) poświęcone będzie widowiskowo multimedialne „Bałuka, człowiek z W-7”, w którym zobaczymy m.in. Andrzeja Chyrę i Dominikę Ostałowską. Po spektaklu (niedziela, 12 grudnia, godz. 16; Teatr Polski, Scena na Łasztowni) zapraszamy na wyjątkową rozmowę z Franҫoise Breton – Bałuką pt. „Zakochani w polskiej rewolucji”. W spotkaniu weźmie udział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

 Marszałek będzie również uczestnikiem debaty pt. „Winni i skrzywdzeni” organizowanej 13 grudnia przez Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy (początek o godz. 18).

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego CDP przygotowuje bogaty program wydarzeń. M.in. debatę oksfordzką pt. „Stan wojenny na zawsze podzielił Polaków” z udziałem uczniów V i IX LO w Szczecinie, uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pt. „1981. Stan „W” i promocję książki Agnieszki Kuchcińskiej – Kurcz pod tym samym tytułem

 14 grudnia i 15 grudnia zaprasza na pokazy filmów i spotkania ze świadkami historii (szczegółowe informacje – w załączniku), a w piątek 17 grudnia, w rocznicę krwawego stłumienia robotniczej rewolty, na placu Solidarności zapłoną „Światła pamięci” (godz. 17).

Tego samego dnia Teatr Polski (Scena Kameralna, Nowy Browar) zaprasza na debatę „Małe „s”. Solidarność dawniej i dziś. Czy idea solidarności jest w polskim społeczeństwie nadal żywa?”. W dyskusji wezmą udział Marek Tałasiewicz, Maciej Biskup OP, Marta Titaniec, Monika Lesner i prof. Radosław Ptaszyński (prowadzący).

Bilety na spektakle i koncerty – do nabycia w kasie Teatru Polskiego (scena na Łasztowni, ul. Energetyków 40; kasa czynna od wtorku do piątku w godz. 10-18, w soboty i niedziele od godz. 16 do 18) oraz w internecie: https://www.teatrpolski.eu/spektakle

 Na debatach i spotkaniach również wymagane są wejściówki.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama