Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 16:51
Reklama
Reklama

Szczecinianin Szymon Osowski z nagrodą za działania na rzecz prawa człowieka

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka przyznał specjalne wyróżnienie za odważne i oddolne działania na rzecz szeroko rozumianych praw człowieka. Statuetkę obrońcy praw człowieka otrzymał szczeciński prawnik Szymon Osowski. Jest to pierwsze takie wyróżnienie przyznawane przez Samorząd Województwa.
Szczecinianin Szymon Osowski z nagrodą za działania na rzecz prawa człowieka

Autor: Fot. UMWZ

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia, zachodniopomorski marszałek zainicjował szereg wydarzeń mających na celu propagowaniu wiedzy oraz tworzeniu dobrych praktyk z obszarze równości, różnorodności i praw człowieka. Zaplanowano debaty i webinaria (również online) w tematyce praw człowieka, ale także działania artystyczne, w tym wystawy i projekcje filmów.

– Wydaje się, że w 2021 roku podstawowe prawa i wolności nie mogą być zagrożone, nikt nie może ich kwestionować. A już na pewno nie w sercu Europy, nie w Polsce. Niestety, nadal zdarza się, że ludzie są dyskryminowani tylko dlatego, że mają inny kolor skóry, mówią innym językiem, są innego wyznania. O tym, że ochrona i szacunek należą się każdemu bez względu na rasę, płeć, pochodzenie, przekonania, musimy przypominać codziennie! W Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka szczególnie głośno - mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego postanowił co roku przyznawać specjalne wyróżnienie za działalność na rzecz szeroko rozumianych praw człowieka. Otrzymać je może osoba (lub grupa osób), która swoją postawą życiową i działaniami aktywnie wspiera propagowanie i egzekwowanie praw człowieka np. w zakresie równości w dostępie do edukacji, zdrowia, jawności działań władzy każdego szczebla, wolności zgromadzeń itp.

Pierwszą statuetkę, symbolizującą zerwane kajdany, otrzymał Szymon Osowski, szczecinianin, prawnik, prezes Zarządu oraz dyrektor ds. strategicznych postępowań sądowych i edukacji prawnej Sieć Obywatelskiej Watchdog Polska, wieloletni działacz na rzecz transparentności prawa i budowania społeczeństwa obywatelskiego. Marszałek docenił zaangażowanie Szymona Osowskiego, który swoją postawą życiową i działaniami aktywnie wspiera propagowanie i egzekwowanie praw człowieka m. in. w zakresie równości w dostępie do edukacji, zdrowia, jawności działań władzy każdego szczebla i wolności zgromadzeń.

Przyznane wyróżnienie stanowi wyraz wdzięczności i uznania dla odważnych działań na rzecz szeroko rozumianych praw człowieka, promowania i ochrony praw człowieka, podstawowych wolności, praworządności i demokracji. Tacy ludzie, jak pan Szymon Osowski, stanowią źródło inspiracji dla wielu osób, dla których ważna jest wolność, demokracja i sprawiedliwość społeczna – uzasadnia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Przyjmując wyróżnienie Szymon Osowski zwrócił uwagę na dwa aspektu problemu niewystarczającej ochrony praw i wolności człowieka.

- Coraz mniej mamy ochrony instytucjonalnej w Polsce. Zarówno Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, jak i ograny ścigania, które są powołane też do ochrony naszych praw i wolności, nie są instytucjami niezależnymi od polityków. I to jest bardzo trudne. Bo prawa człowieka mają nas też chronić w relacjach my – władza. I jeżeli ja nie czuję, że instytucje publiczne stoją na straży praw i wolności, to się cofamy bardzo w myśleniu o naszym bezpieczeństwie – mówił Szymon Osowski. – A druga rzecz, w wymiarze ludzkim – jeżeli czytamy, że kolejna osoba zmarła na granicy, w kryzysie humanitarnym, to też pokazuje, w jakim jesteśmy miejscu. Nasuwa mi się taka refleksja, że mamy bardzo dużo do zrobienia, żebyśmy się czuli bezpiecznie i żeby nasze prawa i wolności były chronione. Bardzo dużo pracy przed nami wszystkimi, nie tylko prawnikami.

Za przeprowadzenie programu związanego z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka odpowiada Stowarzyszenie Kongres Kobiet w Szczecinie, które do współpracy zaprosiło organizacje pozarządowe oraz prawnicze. Udział we współorganizacji i promocji wydarzenia potwierdziły: Amnesty International oddział Szczecin, adwokaci z Okręgowej Izby Adwokatów w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia oddział w Szczecinie.

Obchody rozpoczęły się 10 grudnia 2021 r. w studiu w Szczecinie.pl o godz. 20, gdzie zaplanowano debatę o postawach humanistycznych i prawach człowieka z kilku perspektyw – filozoficznej, prawnej, politologicznej, teologicznej. W spotkaniu wziął udział: Szymon Osowski – prezes Sieć Obywatelskiej Watchdog Polska, Bogna Czałczyńska – pełnomocniczka marszałka ds. kobiet i równego traktowania, ojciec Tomasz Dostatni oraz Ludwika Wujec. Rozmowę moderował red. Michał Kaczmarek. 

Kolejne debaty i webinary odbywać się będą w sobotę, 11.12.2021 r. w Galerii O w Operze na Zamku w Szczecinie od godz. 12. Transmisję live przeprowadzi https://www.facebook.com/PomorzeZachodnieNews

Punktualnie w południe zaplanowano uroczyste otwarcie wystawy prac Piotra Wójcika i Ludwiki Wujec pt. „Sprawiedliwość”. A o godzinie 12.35 - spotkaniem z Szymonem Osowskim, prezesem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Temat wystąpienia: Państwo bez ściemy, czyli prawo do informacji publicznej jako prawo człowieka - standardy międzynarodowe w dostępie do informacji publicznej.

Wysłuchać będzie można też dyskusji:

• godz. 12.50-13.20 Polska/Polki przed Trybunałem. Prawa Polek po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020 ograniczające prawa reprodukcyjne w Polsce. Rozmowa z prawniczkami, które prowadzą sprawy Polek przed ETPCz; mec. Moniką Gąsiorowską, Kamilą Ferenc, prawniczką Federy i r. pr. Magdą Krzyżanowską - Mierzewską, em. Head of Division w Kancelarii ETPCz w Strasburgu.

• godz. 13.20-13.30 O idei praw człowieka. Prof. Ewelina Cała-Wacinkiewicz oraz Magdalena Krzyżanowska.

• godz. 13.30-14.20 Obywatel - Państwo. Prawnicy w dyskusji o prawach człowieka i sprawach, które prowadzą przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Dyskusja z udziałem sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek, mec. Włodzimierza Łyczywka, mec. Andrzeja Zajdy moderowana przez mec. Agnieszkę Stach i mec. Michała Olechnowicza.

W ramach obchodów zaplanowano także debatę „Prawo do azylu versus prawo do bezpiecznego życia, czyli dylematy zmieniającego się świata”, która odbędzie się 15 grudnia 2021 r. o godz. 18 w Niezależnym Centrum Obywatelskim „Kolektyw” (Szczecin, ul. Rayskiego 25/2). Do rozmowy zaproszeni zostaną eksperci ds. migracji. Rozmowa z udziałem Filipa Przytulskiego (Refugees Szczecin), Bogny Czałczyńskiej (Kongres Kobiet) oraz osób z Grupy Granica i Matki na Granicę.

Dostępne będą wystawy m.in. na pl. Solidarności oraz w Niezależnym Centrum Obywatelskie KOLEKTYW na Rayskiego 25/2 w Szczecinie (Wystawa rysunków Arkadiusza Krupy).

Szczegółowe program wydarzeń można znaleźć na:

http://www.wws.wzp.pl/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-praw-czlowieka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

s
szydło 12.12.2021 22:46
Jemu się po prostu należało!

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama