Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 12:49
Reklama
Reklama

Stosują niekonwencjonalne metody łagodzenia bólu okołoporodowego

Narodziny dziecka to piękne, niezapomniane wydarzenie. Jednak sam poród jest jednym z największych wyzwań (o ile nie największym!), jakie natura stawia przed kobietą. Radości z oczekiwania na narodziny dziecka często towarzyszy stres związany z obawą o zdrowie malucha, ale i o doznania bólowe, będące nieodzownym elementem samego aktu porodu. Takie napięcia emocjonalne mogą niekorzystnie wpływać na jego przebieg. Dlatego psychika i pozytywne nastawienie przyszłej mamy są tak ważne i pozostają w centrum uwagi zespołu, który podczas porodu pacjentce towarzyszy.
Stosują niekonwencjonalne metody łagodzenia bólu okołoporodowego

Na bloku porodowym szpitala „Zdroje” pacjentki mają do dyspozycji szeroką gamę metod łagodzenia bólu okołoporodowego. To one wybierają sposoby, które w ich ocenie będą dla nich najbardziej dogodne. 

Szeroka gama metod łagodzenia bólu okołoporodowego

-W początkowej fazie porodu ból staramy się łagodzić przede wszystkim metodami nieinwazyjnymi. A tych jest wiele - mówi dr n.med. Andrzej Niedzielski, ordynator Oddziału Położnictwa i Ginekologii szpitala „Zdroje” - Pacjentki mają do dyspozycji między innymi worki SAKO, piłki, mogą chodzić, wykonywać ćwiczenia rozluźniające czy immersję wodną. Przyszłe mamy mogą też zdecydować się na elektrostymulację lub gaz rozweselający, który podawany jest drogą wziewną. To rodząca sama, choć pod nadzorem położnej, aplikuje go sobie w momencie nasilenia bólu - dodaje doktor Andrzej Niedzielski.

Od pewnego czasu, dzięki zaangażowaniu zespołu położnych bloku porodowego oraz dotacjom ze środków budżetu województwa zachodniopomorskiego w szpitalu „Zdroje” pacjentki mogą też dodatkowo czerpać z dobrodziejstw aromaterapii, muzykoterapii, lamp solnych i afirmacji. Cieszą się one coraz większą popularnością wśród rodzących.

Zapach, dźwięk, światło - oddziałują na zmysły rodzących. Odpowiednio i indywidualnie dobrane stają się harmonijnym dopełnieniem aktu porodu wzmacniając dobre samopoczucie i mobilizując do działania lub - wręcz przeciwnie - redukując stres i wyciszając, gdy tego rodząca potrzebuje.

Oddziaływanie zapachem

Aromaterapia należy do niekonwencjonalnych sposobów radzenia sobie z bólami porodowymi oraz wspomagających laktację. W swych założeniach wykorzystuje lecznicze właściwości roślin. Jest dobrą alternatywą dla coraz liczniejszego grona kobiet chcących uniknąć nadmiernej medykalizacji porodu, łatwą w zastosowaniu i nieinwazyjną. Z powodzeniem jest stosowana celem poprawy nastroju, redukcji stresu, bólu czy odprężenia i zrelaksowania. Dzięki środkom z dotacji celowej budżetu województwa zachodniopomorskiego szpital „Zdroje” zakupił 15 fiolek naturalnych olejków eterycznych do jej stosowania. Pacjentki mogą wybierać spośród gamy ośmiu zestawów zapachowych. Największą popularnością wśród rodzących cieszy się olejek lawendowy, choć jak podkreślają położne - pacjentki są coraz bardziej świadome alternatywnych metod łagodzenia bólu i często przychodzą prosząc o inny, konkretny zapach, który im bardziej odpowiada.

Muzykoterapia

Dzięki środkom przekazanym z budżetu województwa zachodniopomorskiego w szpitalu z dużym powodzeniem stosowana jest także muzykoterapia. W ramach dotacji placówka zakupiła pięć wież audio, które dostępne są na wszystkich salach porodowych, jak również na sali przedporodowej. Przyszłe mamy mogą na nich puszczać własne składanki muzyczne lub dokonać wyboru spośród dwudziestu dostępnych płyt z muzyką relaksacyjną. Mają też do dyspozycji płyty z autohipnozą dla kobiet w ciąży i w trakcie porodu.

Muzyka jako środek terapeutyczny oficjalnie została uznana podczas II Wojny Światowej. Wówczas wykorzystywana była wspomagająco podczas opieki nad rannymi żołnierzami w szpitalach polowych i wojskowych. Obecnie muzykoterapia wykorzystywana jest na wielu płaszczyznach - w lecznictwie, rehabilitacji oraz w profilaktyce zdrowia psychicznego u osób zdrowych. Stanowi też doskonałe wsparcie dla kobiet w okresie okołoporodwym - relaksuje i odpręża, pozwala łagodzić lęki, a odpowiednio dobrana - także aktywizować oraz mobilizować do działania.

Afirnacje

Blok porodowy szpitala „Zdroje” z inicjatywy położnych wzbogacił się także o afirmacje.

-Afirmacje to technika wsparcia okołoporodowego oddziałującego na podświadomość przyszłej mamy - wyjaśnia Kamila Marcinkowska, położna ze szpitala „Zdroje” - To starannie dobrane zdania, w pięknej oprawie graficznej, dzięki którym kobieta może odkodować niekorzystny obraz porodu, na rzecz takiego, z którego będzie zadowolona i pełna energii. To motywujące frazy dodające mocy i wiary, że w kobiecie jest wszystko, czego potrzebuje, by sprawnie i świadomie urodzić dziecko, że trzeba tylko w to uwierzyć i podążać za tym, co podpowiada instynkt.” - dodaje położna. Afirmacje wspomagają rodzące na salach porodowych i sali przedporodowej. Łącznie na ścianach zawisło 12 pięknych grafik.

Magdalena Knop, rzeczniczka prasowa SPSZOZ „Zdroje”



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Olga 07.08.2022 16:06
I chwała im za to.

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama