Otwarcia 16. Europejskiej Nocy Muzeów 2022 w Szczecinie dokonają dyrektorzy Muzeum – Lech Karwowski oraz Dariusz Kacprzak. To wyjątkowa okazja by za darmo odwiedzić muzea, także z dziećmi, oraz zwiedzić ciekawe wystawy, na które na co dzień brakuje czasu
Bezpośrednio po ceremonii otwarcia odbędzie się także wernisaż „Genealogii" czyli oryginalnego projektu prof. Waldemara Wojciechowskiego – tym razem Jego studenci interweniują (sztuką) w nową wystawę stałą „Misterium światła".
Propozycji jest sporo, warto zainteresować się tym wyjątkowym wydarzeniem.
Prezentujemy wybrane muzea ich ofertę na 16. Europejską Noc Muzeów 2022 w Szczecinie:
Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego
Wystawy:18.00–24.00
„Zrób sobie selfie z królem”
W 2017 roku do Muzeum Narodowego w Szczecinie trafiło 5 figur wielkości naturalnej, przedstawiających władcę lokalnego wodzostwa z Kamerunu wraz ze świtą. Figury poddane zostały konserwacji i pokazane zostaną podczas Nocy Muzeów w przestrzeni wystawy „W afrykańskiej wiosce”.
Zachęcamy do zamieszczania zdjęć z figurami w social mediach z hashtagiem #selfiezkrolem
„Do czego służył ten przedmiot?”
Podczas Nocy Muzeów Dział Etnografii Pomorza serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w zabawie, która będzie polegała na odgadnięciu przeznaczenia prezentowanego obiektu muzealnego.
Prosimy przypatrzeć się prezentowanemu przedmiotowi i spróbować zgadnąć, jaką funkcję niegdyś on pełnił. Propozycję prosimy napisać na karteczce i przykleić do tablicy. Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie prosimy o napisanie z tyłu karteczki numeru telefonu. Konkurs odbędzie się w godzinach 18.00–22.00. Wśród osób, które trafnie odgadną funkcję przedmiotu oraz wśród autorów najoryginalniejszej odpowiedzi rozlosujemy upominki.
godz. 18.00
Koncert uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego
Sala konferencyjna
Zapraszamy na wyjątkową noc, która rozpocznie się koncertem uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego 2022. Młodzież tradycyjnie otworzy nasze serca i podwoje Muzeum Narodowego w Szczecinie. Koncert przygotowała i poprowadzi dyrektor artystyczna ZFA dr Malgorzata Wieland. Przy fortepianie młodym adeptom sztuki będzie towarzyszyć mgr Irina Paliwoda. Młodzi artyści są uczniami Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie z klas śpiewu dr Małgorzaty Wieland i mgr Iwony Górewicz oraz klasy fortepianu mgr Leny Swiridenko, a także z Akademii Sztuki, z klasy śpiewu dr Friederike Meinel.
godz. 18.00–21.00
Strefy edukacyjne dla dzieci na wystawie „Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie” oraz „W afrykańskiej wiosce”
Zapraszamy dzieci i rodziców na chwilę oddechu w przestrzeni muzealnych wystaw. W strefach edukacyjnych zostały przygotowane materiały plastyczne dla dzieci nawiązujące do wystaw, na których się znajdują. Kolorowe materiały z pewnością zachęcą do wspólnej zabawy małych i dużych uczestników Nocy Muzeów.
W pierwszej strefie edukacyjnej „W pracowni malarza” przygotowaliśmy zadania i kolorowanki dotyczące twórczości znakomitego polskiego artysty Jacka Malczewskiego. Dzieci i rodzice będą mogli narysować autoportret, pejzaż, poznać technikę mieszania kolorów i pracownię Jacka Malczewskiego oraz narysować własne dzieło inspirowane obrazami mistrza. Kolorując, rozwijamy kreatywność i dokładność, a jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze naukę nazwisk wybitnych malarzy oraz tytułów arcydzieł malarstwa, to mamy rozrywkę idealną. Stwórz swoje dzieło i daj się ponieść fantazji!
W drugiej strefie edukacyjnej „Afryka nie tylko dla Smyka” zostały przygotowane liczne kolorowanki, labirynty, uzupełnianki, rebusy i zagadki. Najmłodsi będą mogli przygotować maski zwierząt zamieszkujących Afrykę, poznać bohaterów afrykańskich bajek, wykonać do nich ilustracje, zaprojektować zagrodę ludu Lobi oraz domy i spichlerze ludu Somba. Na najodważniejszych będą czekały różne wzory afrykańskich masek. Zapraszamy do egzotycznego świata niesamowitych wzorów, kształtów i kolorów, który stanie się punktem odpoczynku, twórczej aktywności i inspiracją do fascynujących podróży.
W godzinach działania stref edukacyjnych pomocą będą służyć nasi fantastyczni wolontariusze: Karolina Sammel i Kosma Szczyrski.
godz. 20.00–22.00
Prezentacja filmu „Tajemnice Działu Konserwacji” zrealizowanego w ramach projektu „Konserwatorskie Niebo”
sala konferencyjna
Film przybliża funkcjonowanie Muzeum od strony, która dla zwiedzającego nie jest na co dzień dostępna. Zaprezentowano pięć pracowni konserwatorskich: Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej, Pracownia Konserwacji Ceramiki Szkła i Kamienia, Pracownia Konserwacji Papieru, Pracownia Konserwacji Mebla i Broni oraz Pracownia Konserwacji Drewna i Metalu. W trakcie krótkiej filmowej wycieczki zobaczyć możemy, jak wyglądają poszczególne pracownie oraz kolejne etapy prac konserwatorskich. Relacja umożliwia również porównanie stanu obiektów trafiających do pracowni, z efektem końcowym prac konserwatorskich, widocznym na wystawach.
Od godz. 21.00
Prezentacja ponad 100 fotografii wybranych z Archiwum Fotograficznego Działu Kultur Pozaeuropejskich. Fotografie wykonane zostały w latach 60. i 80. XX wieku w Ameryce Południowej, Afryce oraz w Nowej Gwinei przez uczestników wypraw indywidualnych oraz studenckich.
Kiermasz książek (Wydawnictwo MNS)
Zapraszamy do sklepów muzealnych w trzech gmachach: Muzeum przy Wałach Chrobrego, Muzeum Tradycji Regionalnych praz Muzeum Sztuki Współczesnej.
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów można tu nabyć w promocyjnych cenach publikacje Wydawnictwa Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz pamiątki z wystaw.
Muzeum Techniki i Komunikacji
ul. Niemierzyńska 18a, godziny otwarcia 18.00–24.00
Podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy zostanie pokazana kolekcja samochodów Stoewer. Muzeum Techniki i Komunikacji posiada osiem tych szczecińskich aut – najstarsze wyprodukowano w 1913, najmłodsze w 1939 r. Najstarszy Stoewer – C2 pochodzi z 1913 r.
Liczba gości, którzy mogą jednocześnie przebywać w muzeum, jest ograniczona ze względu na remont sal bocznych.
Muzeum Tradycji Regionalnych MNS
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27
Wystawy czynne od 18.00 do 24.00
Pokaz tańców barokowych: 19.00
Na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych przy Staromłyńskiej 27 wystąpi grupa miłośników kultury barokowej METRUM. Pokaz rozpocznie się o godzinie 19.00, zespół opowie o sobie, a następnie zatańczy trzy tańce barokowe. Następnie każdy będzie miał okazję przyjrzeć się z bliska ich przepięknym strojom i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z członkami grupy.
METRUM, czyli Muzyka, Edukacja, Taniec, Rekonstrukcja, Ubiór, Marzenia. Miłośnicy kultury barokowej ze Szczecina.
TRAFO Trafostacja Sztuki
ul. Świętego Ducha 4, godziny otwarcia 11.00–24.00
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie jest na co dzień otwarta dla publiczności najdłużej spośród wystawienniczych instytucji w mieście: w piątki i soboty do 21.00, a w pozostałe dni tygodnia do 19.00. Stali bywalcy wiedzą, że wydarzenia w TRAFO czasami przeciągają się do późnej nocy bez specjalnej okazji czy święta. Powodami do spotkań są sztuka i publiczność. Na Noc Muzeów patrzymy więc z przymrużeniem oka, jako na ludyczną atrakcję. Sugerujemy doświadczanie sztuki każdego dnia. W końcu najlepiej oglądać ją samemu, a nie grupowo, tak jak ogląda się film czy czyta książkę. Podczas Nocy Muzeów jesteśmy jak zwykle otwarci dla publiczności do północy. Przybywajcie!
Aktualnie możecie zobaczyć u nas międzynarodową wystawę „Pierwsze miejsce w tabeli?”. Ekspozycja, prezentowana w przestrzeni całego budynku, podejmuje temat futbolu i jego społeczno-kulturowych.
Nie przegapcie Witryn Pokojowych na fasadzie budynku sąsiadującego z TRAFO. Można w nich oglądać zdjęcia z wtargnięcia aktywistek Pussy Riot na stadion w Moskwie podczas Finału Mistrzostw Świata FIFA Russia 2018.
Zapraszamy do TRAFO Books & Coffee – naszej księgarnio-kawiarni z ambitnymi książkami o sztuce i filozofii. Znajdziecie tam również dobrą kawę, przekąski, zimne piwo i niezłe wino, które można skonsumować w klimatycznym ogródku przed budynkiem.
Westival – Sztuka Architektury
Wystawy Westivalu – Sztuk Architektury w Willi Lentza, al. Wojska Polskiego 84
Po pandemicznej przerwie do Szczecina wraca Westival – Sztuka Architektury. Między 11 a 15 maja 2022 roku zaplanowano cykl festiwalowych wydarzeń – wystawy, wykłady, dyskusje prezentacje, projekcje filmowe oraz spacery. Mottem czternastej edycji Westivalu jest „Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam”, a jej kuratorem Piotr Śmierzewski, architekt (pracownia ANALOG) i wykładowca akademicki. Centralną przestrzenią będzie Willa Lentza. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Główna wystawa „Młoda Polska” będzie próbą przedstawienia stanu najnowszej architektury i jednocześnie prezentacją młodych i już uznanych pracowni oraz architektów. Jej dopełnieniem będzie druga ekspozycja przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki – „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa, a także znakomita publikacja, opowiada o budynkach, przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt miast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wystawa zostanie uzupełniona o kontekst lokalny związany z urbanistyką i architekturą Szczecina.
Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, godziny otwarcia 18.00–24.00
Podróż do przeszłości
Wizyta w Zamku przeniesie widzów w świat dawnego Pomorza – z najsłynniejszą szczecińską czarownicą Sydonią von Borck, rycerzami, legendami, obrzędami, najznamienitszymi książęcymi dworzanami oraz rzemieślnikami.
Od godziny 18.00 do 24.00 będzie możliwe bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw stałych i czasowych. Dostępne będą: „Cela czarownic”, „Zbrojownia”, „Szczecińskie historie prawdziwe i zmyślone”, „Gabinet Lubinusa”, „Rajskie owoce”, „Na pańskich stołach i w kredensach”, „Kabinet 2.0”. Czynny będzie sklepik muzealny z zamkowymi wydawnictwami (dostępnymi w okazyjnych cenach). O każdej pełnej godzinie pojawią się także rajskie jabłuszka biblijnego węża.
Między godziną 18.00 a 20.00 oraz 22.00 a 24.00 można będzie wykonać pamiątkowe historyczne selfie, w trzech postaciach – dworskiej, rycerskiej i magicznej.
Od godziny 18.00 do 21.00 bezpłatnie udostępniona zostanie także najwyższa zamkowa galeria – na wieży kościoła zamkowego.
Morskie Centrum Nauki
ul. Tadeusza Apolinarego Wendy 10, godziny otwarcia: iluminacja 21.00–24.00, zwiedzanie 21.00–23.00 (wyłącznie zgłoszenia)
Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów nasz obiekt rozświetli iluminacja, której czas emisji zostanie specjalnie przedłużony do północy. Jednocześnie od godziny 21.00 do 24.00 będzie można zwiedzać obiekt. W związku z tym, że budynek jest terenem budowy, uczestników będą obowiązywały specjalne zasady bezpieczeństwa. Korzystając z okazji, że uczestnicy będą musieli nosić kaski proponujemy, by przynieśli swoje latarki czołówki, które umieszczą na kaskach.
Nasi przewodnicy – specjaliści MCN opowiedzą, co będzie się mieściło w poszczególnych pomieszczeniach. Trasa zwiedzania obejmie między innymi miejsca, w których zainstalowana będzie wystawa stała, składająca się z ponad 200 eksponatów interaktywnych, planetarium, pomieszczenia pracowni naukowo-edukacyjnych oraz wejście na najwyższy poziom budynku – taras, skąd podziwiać można nocną panoramę Szczecina, Wały Chrobrego, marinę i port.
Zwiedzanie MCN odbywać się będzie w grupach dziesięcioosobowych zgodnie z regulaminem zwiedzania zatwierdzonym przez firmę ERBUD, przepisami BHP (kaski ochronne, kamizelki). Budynek MCN mogą odwiedzić osoby pełnoletnie, które wyślą zgłoszenie na maila: [email protected] wraz z informacją, w jakich godzinach chcą zwiedzać Centrum (od godz. 21.00 do 23.00). Zgłoszenia przyjmowane będą do poniedziałku 11 maja (do godz. 15.00). Z powodów organizacyjnych liczba grup jest ograniczona, zatem o udziale w zwiedzaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Centrum Dialogu Przełomy MNS
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1
Wystawy w godzinach: 18.00–24.00
MNS–CDP proponuje działania dodatkowe – warsztaty – w dwóch przestrzeniach: na pl. Solidarności i w sali edukacyjnej/magazynie otwartym.
Sala edukacyjna/magazyn otwarty:
W sali edukacyjnej zostaną przygotowane trzy stacje z różnymi zabawami i zadaniami, w których będą mogli wziąć udział rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Stacje:
I. rozsypanka – sensoplastyka: możliwość wybrania sobie dwóch form zabawy ryżem i tapioką. Jedną będzie lepienie z ugotowanego (przestudzonego) kolorowego ryżu i tapioki. Drugą przesypywanie suchego kolorowego ryżu i tapioki przez różne sitka, miseczki pojemniki,
II. wyklejanka: wyklejanie wybranych rysunków kulkami z bibuły lub plasteliną. Opcją alternatywną będzie tworzenie figurek z plasteliny, modeliny,
III. stacja (budownicza): wspólne budować domu dla zabawek – zwierzątek.
Plac Solidarności:
Na pl. Solidarności zostaną przygotowane trzy stacje:
I. malowanie twarzy uczestnikom zabawy,
II. rysowanie kolorową kredą odpowiedzi na pytanie „Co to jest szczęście?”,
III. wypełnianie kolorowanek kredkami przy stolikach.
Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego
ul. Mickiewicza 16a, godziny otwarcia 18.00–22.00
Instytut Nauk o Morzu i Środowisku US
Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych US
Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw. Nasi goście będą mieli wyśmienitą okazję by zapoznać się z barwnym i przebogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości.
Na zwiedzających czeka również nie lada atrakcja w postaci nowej wystawy okazów z kolekcji śp. Beaty Zielińskiej, znanej szczecińskiej kolekcjonerki. A jest co zobaczyć! Podziwiać będzie można m.in. przepiękne agaty, jaspisy, kalcyty oraz wiele innych mineralnych cudów natury.
Ponadto będzie można zapoznać się z historią geologiczną regionu Morza Bałtyckiego, czy też zobaczyć słynne kule szczecińskie i dowiedzieć się, kiedy i w jakim środowisku powstawały oraz dlaczego noszą taka nazwę.
Jeśli zastanawiacie się, dokąd pojechać na wakacje, to decyzję tę będziecie mogli podjąć po obejrzeniu wystawy „Życie mórz i oceanów”. Kto wie, może różnokształtne i niesamowicie kolorowe muszle ślimaków tropikalnych szepną Wam do ucha, gdzie znajduje się najpiękniejsza i najdogodniejsza plaża do wypoczynku?
Zwiedzającym udostępnione będą również stanowiska multimedialne i interaktywne, np. gra edukacyjna „Wybrane surowce Polski”, fotoplastykon ze zdjęciami minerałów w 3D, a także jedyna w swoim rodzaju gablotka z minerałami fluorescencyjnymi. W ofercie jest także możliwość obejrzenia pod binokularami próbek piasków plażowych oraz pustynnych niemal z całego globu ziemskiego.
Za pośrednictwem mikroskopu biologicznego oraz mikroskopu polaryzacyjnego, będzie można także podejrzeć świat mikroorganizmów oraz szczegółowo przyjrzeć się budowie skał krystalicznych
Z kolei miłośników programów o tematyce przyrodniczo-geologicznej zapraszamy do sali projekcyjnej na pokazy filmowe.
Akademia Sztuki w Szczecinie
pl. Orła Białego 2, godziny otwarcia 18.00–23.00
Biotekton – Konstatacje | Tomasz Matusewicz
Galeria R+
Wystawa prezentuje autorską analizę i prezentację ewolucji projektu: Kinetycznej Struktury Światła – Biotektonu. Realizacja projektu odbyła się w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu 2021. Biotekton Matusewicza można formalnie określić jako kinetyczny witraż, ścianę mobilną albo scenograficzną kurtynę światła. Artysta swoją realizacją/interwencją spaja strukturę architektoniczną z jej użytkownikami: tancerzami, pracownikami teatru i widzami. Podczas wystawy prezentowany będzie również film pt.: ATOMY– Performans inaugurujący witraż „Biotekton” w Polskim Teatrze Tańca.
dr hab. Tomasz Matusewicz, prof. PP
Studiował malarstwo i rzeźbę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (ob. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Debiutował w 1993 r. na wystawie „Nowe pokolenie w sztuce polskiej. Idee poza ideologią” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zona Sztuki Aktualnej
W poszukiwaniu bezpieczeństwa dla queerowego ciała Liliana Zeic sięga do świata roślin, które stają się przewodniczkami jej opowieści. Pokrzywy okazują się giętkim pełnym wdzięku ornamentem, mają chroniącą moc, ale też siłę emancypacji. Nie ma tu normatywności, wszystko znajduje swoją formę i słuszność, nawet jabłka na dębach. Narośle i skazy stają się symbolem przekuwania czegoś niechcianego w kluczowe.
W jej pracy z delikatnymi tkankami drewna, opracowywaniem ich powierzchni, w komponowaniu ze sobą drobnych, ale też kruchych elementów, jest dużo czułości. Podwójnej: dla dotykanej materii, ale też tej dla siebie samej. Rytmiczne, powtarzalne czynności koją, jak mantra. Znikają powidoki niełatwych wspomnień ze stolarni rodziców.
Zapachy politury i struktury fornirów Zeic odkrywa dla siebie i przekłada na kompozycje mówiące o intymności i wyzwoleniu przez radykalną bliskość. Buduje wizualny kodeks przetwarzania traumy poprzez oswajanie praktyk seksualnych, jakby układała zielnik.
Sięga też po włókno z pokrzywy, jest ono bardzo mocne, a jednocześnie delikatne. Ta dwuznaczność ziół o oczyszczających właściwościach, które traktowane są jak chwasty sięga aż baśni słowiańskich, gdzie seks pozamałżeński nazywano „skakaniem w pokrzywy”, a pozamałżeńskie dziecko „znajdą z pokrzyw”, urodzoną przez „pokrzywnicę”. Określenie to wcale jednak nie musiało oznaczać potępienia przez społeczność. Równie dobrze mogło wyrażać ukryte uznanie dla odwagi podejmowania ryzyka w imię instynktu, intuicji, wolności. Zeic przechwytuje to pojęcie stwarzając miejsce dla zachwytu nad tym, co nienormatywne i co na granicy/poza granicami społecznego przyzwolenia.
Liliana Zeic (dawniej Liliana Piskorska) – rocznik 1988, artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, queerowa feministka.
Napisz komentarz
Komentarze