Jakie historie opowiadają i jaki świat opisują młodzi twórcy? Dla większości z nich to pierwsza tak duża prezentacja i możliwość konfrontacji z publicznością spoza kręgu akademii, choć są także w tym gronie artyści i projektanci, którzy ze swoimi pracami zdążyli już wziąć udział w wielu prestiżowych konkursach oraz pokazach krajowych i zagranicznych.
Prezentowane dzieła, zaproponowane do wystawy przez dziekany i dziekanów trzech wydziałów, są wyborem najciekawszych, najbardziej wartościowych artystycznie dyplomów. Stanowią zwieńczenie wysiłku młodych twórców i ich promotorów. W ramach tegorocznej edycji zobaczymy prace malarskie i fotograficzne, instalacje wideo, prezentacje obiektowe, projekty interaktywne, graficzne, modowe i produktowe, twórczość z pogranicza bioartu i designu spekulatywnego.
Nowe nieporządki. Wystawa najlepszych dyplomów wydziałów: Malarstwa, Nowych Mediów oraz Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie
Kuratorka wystawy: Danuta Dąbrowska-Wojciechowska
Koordynacja: Marlena Chybowska-Butler
Grafika: Patrycja Żyżniewska
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul Staromłyńska 1Wernisaż: 12 maja 2022, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 13.05.2022–4.09.2022
Uwaga! Wystawa przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich (+18)
Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie
Uczestnicy wystawy: Kornelia Biały, Dawid Fik, Ewa Gola, Adrianna Kępińska, Maja Kopytko, Agata Lech, Marta Masella, Michał Mazurkiewicz, Martyna Pasternak, Zuzanna Piekoszewska, Maria Plucińska, Karolina Sulej, Jerzy Szreder, Jan Szubiak, Paweł Wołowczyk
Robotnicy przymusowi w niemieckim Szczecinie 1939–1945
Zapraszamy w piątek, 13 maja 2022 roku o godzinie 12.00, na otwarcie wystawy plenerowej „Robotnicy przymusowi w niemieckim Szczecinie 1939–1945”, która stanie na pl. Solidarności, w pasażu wzdłuż ulicy Małopolskiej.
To pierwsza ekspozycja, będąca efektem współpracy między Uniwersytetem Szczecińskim a Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Będzie można oglądać ją do końca czerwca br.
Wystawa została przygotowana przez studentów z Koła Naukowego Młodych Historyków, działającego przy Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Opiekunem merytorycznym wystawy był dr Tomasz Ślepowroński. Głównym partnerem instytucjonalnym zostało Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, które użyczyło zbiorów, a także udzieliło wsparcia od strony organizacyjnej.
Ekspozycja prezentuje warunki życia obozowego i pracy przede wszystkim Polaków – robotników przymusowych, którzy trafili do Szczecina podczas drugiej wojny światowej nie z własnej woli. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć oryginalne zdjęcia, zapoznać się ze wspomnieniami i dokumentami, często przekazanymi przez prywatne osoby i nigdy dotąd nie pokazywanymi publicznie.
Robotnicy przymusowi w niemieckim Szczecinie 1939–1945
13.05–30.06.2022 r.
Autorzy: Joanna Borguńska, Paweł Gliźniewicz, Przemysław Hoehle, Aleksandra Krzosek, Franciszek Majewski, Michał Tarnecki (Koło Młodych Historyków US)
Opieka merytoryczna: dr Tomasz Ślepowroński
Organizator: Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
Partnerzy: Archiwum Państwowe w Szczecinie, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb” z Polic
„Operacja papież” w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba
Zapraszamy na wystawę pt. „Operacja papież”, dostępną dla zwiedzających od 15 maja 2022 r. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. To kolejna edycja wystawy przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy w 2017 r. Tegoroczna ekspozycja uczci 35. rocznicę przyjazdu do Szczecina Jana Pawła II oraz 50. rocznicę utworzenia diecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Przyjazd papieża do Szczecina był wyjątkowym wydarzeniem. Dodał miastu energii, wyrwał ludzi z marazmu, przyniósł nadzieję na zmiany. Szczecin zapamiętał szczególnie słowa papieskiej homilii na Jasnych Błoniach: „Są różne gwałtowne wichry, są także uderzenia naszych różnych słabości. Trzeba się zmagać, aby zwyciężyć. Przypomnij tchnienie Ducha Świętego, które masz w sobie od chrztu, od bierzmowania nie po to, żebyś się przewracał za lada podmuchem, tylko po to, żebyś stał jak ten żeglarz i dopłynął”. Pielgrzymka była jednym z impulsów do zmian, które nastąpiły kilkanaście miesięcy później w całej Polsce.
„Operacja papież” ujawnia kulisy przygotowań pobytu w Szczecinie Jana Pawła II w 1987 r. Papież przyjechał tu w ramach trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny 11 czerwca 1987 r. Do wizyty przez wiele miesięcy przygotowywało się całe miasto. Jakie intencje przyświecały władzom partyjnym i państwowym, jaka była Polska drugiej połowy lat 80. i jakie wydarzenia mogły zepsuć atmosferę spotkania – na te pytania widzowie znajdą odpowiedzi, oglądając poszczególne plansze. Na wystawie zaprezentowano zdjęcia i dokumenty z epoki, wiele z nich pokazywanych jest szerokiej publiczności po raz pierwszy. Prezentowane materiały pochodzą m. in. z Archiwum Państwowego w Szczecinie, archiwów szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy oraz zbiorów prywatnych.
Pierwsza prezentacja wystawy odbyła się na Jasnych Błoniach, gdzie 30 lat temu odbyła się msza papieska, kolejna miała miejsce na pl. Solidarności.
Wystawa: „Operacja papież”
15.05–30.06.2022 r.
Kuratorka: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Współpraca kuratorska: Ewa Bydałek, Aneta Popławska-Suś
Projekt graficzny: Elżbieta Kamińska, Grażyna Tokarczyk
Korekta: Wiktoria Klera-Olszak, Bartosz Zasieczny
Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
Napisz komentarz
Komentarze