Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 08:24
Reklama
Reklama
Reklama

Piszcie wspomnienia, bo byliście świadkami historii

To apel do ludzi mediów, by pisali wspomnienia o swojej pracy w Polskim Radiu Szczecin i Telewizji Szczecin. – Wielu ludzi już nie ma, i nie ma nikogo kto by o nich opowiedział. Zacierają się nawet nazwiska, kiedyś ważnych osobowości – mówi Jarosław Dalecki współautor książek „Kulisy mikrofonu i ekranu” oraz „MiniDykcjonarz”.
Piszcie wspomnienia, bo byliście świadkami historii

Autor: EMI, Barbara Gondek,

Ze wspomnień dziennikarzy powstały dwie książki „Kulisy mikrofonu i ekranu” oraz „MiniDykcjonarz”. – Na pewno o wielu osobach nie napisaliśmy, choćby dlatego, że nie ma ich już wśród nas, i nie ma nikogo kto zechciałby o nich opowiedzieć. Udostępnić zdjęcia z archiwów rodzinnych – mówi Jarosław Dalecki.

Piszcie wspomnienia. Nawet jeśli są trudne i niewygodne z pewnych przyczyn, czy to politycznych czy towarzyskich.  Z takich wspomnień można napisać literaturę faktu, czy piękną powieść lub monografię historyczną – przekonuje  Bogna Tokarska z Książnicy Pomorskiej. Są już w zbiorach Książnicy, w takim w swoistym archiwum wspomnienia, które z polecenia autora upublicznione zostaną dopiero 5 lat po jego śmierci. Nazwisko autora jest oczywiście utajnione. - Taka możliwość także istnieje. Wszystko po to by ocalić od zapomnienia niektóre fakty i ludzi – mówi Bogna Tokarska i apeluje w tej sprawie do medioznawców i historyków. 

Spotkanie i prezentację książek Wydawnictwa Pomorze „Kulisy mikrofonu i ekranu” oraz „MiniDykcjonarz” zorganizowały Książnica Pomorska w Szczecinie i SDRP Pomorze Zachodnie.  

Publikacje są zbiorem wspomnień pracowników Polskiego Radia i Telewizji z lat 1974–2008, gdy wieżowiec radia i telewizji był medialnym centrum Szczecina. 

 Zawierają  noty biograficzne ponad 120 osób pracujących w radiu i telewizji, archiwalia i przegląd publikacji prasowych z tamtych lat, i mało znane wątki związane z budową ORiTV Szczecin.  

- Opisaliśmy także „wpadki” antenowe, dykteryjki i anegdoty związane z ludźmi tworzącymi program. Dzięki bogatej i do tej pory nigdzie niepublikowanej dokumentacji fotograficznej, która pochodzi  ze zbiorów prywatnych, udało się pokazać klimat tamtych czasów - mówi Jarosław Dalecki i już zapowiada, że powstanie trzeci tom wspomnień.

 - Praktycznie do ostatniej chwili napływały kolejne teksty i opracowania od naszych kolegów, których dorobek należy pokazać i zachować dla tych, którzy przyjdą po nas. Dlatego Suplement multimedialny będzie rozszerzany do chwili, gdy uzbieramy wystarczającą ilość materiałów do trzeciego tomu. Zapraszamy wszystkich kolegów do współpracy i dzielenia się swoimi wspomnieniami. 

Teksty wspomnień można wysyłać do Wydawnictwa Pomorze, a te które już są można przeczytać tu:  

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zasław 12.05.2022 11:03
Ale gdzie to przesyłać, bo adresu żadnego nie ma tylko strona internetowa.

Nocny Marek 13.05.2022 23:15
Pisz na Berdyczów.

dr Alzheimer 08.05.2022 13:23
Nic nie pamiętam

grill 07.05.2022 23:01
Pamiętam, ale o czym tu mówić? Czy to teraz ważne?

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama