Podstawową zasadą podczas mycia okien jest unikanie słonecznej pory dnia. Najlepiej robić to rano lub po południu, ponieważ właśnie promienie słońca powodują niekończące się powstawanie smug. Warto również wybrać dzień, w którym temperatura powietrza będzie dodatnia, ponieważ zamarzająca woda może utrudniać nam wykonanie zadania.
Ocet dobry na wszystko
Do mycia okien warto wykorzystać mieszankę wody z octem spirytusowym przygotowaną w proporcji 1:1. Składnik ten doskonale poradzi sobie z zabrudzeniami, nie powodując przy tym uporczywych zacieków i smug. Umytą powierzchnię okien należy wytrzeć do sucha bawełnianą ścierką. Nie należy przejmować się specyficznym zapachem octu, ponieważ nie wsiąka on w żadne powierzchnie. Zniknie kilkanaście minut po umyciu okien.
Zamiast octu cytryna
Podobne właściwości do octu wykazuje sok z cytryny. Wyciskając dwie, całe cytryny do trzech litrów wody przygotujemy skuteczną mieszankę o przyjemnym zapachu. Podobnie, jak w przypadku octu, należy najpierw umyć okna, a następnie bawełnianą ścierką zetrzeć wodę do sucha.
Użyj czarnej herbaty
Do mycia szyb doskonale nadaje się intensywny napar z czarnej herbaty. 2-3 torebeczki ekspresowego, zaparzonego suszu dolewamy do dwóch litrów wody. Mikstura może trwale zafarbować materiał, dlatego warto użyć niepotrzebnych już w codziennym użytku materiałów. Standardowo, po umyciu należy zetrzeć płyn do uzyskania zupełnie suchej powierzchni.
Coś dla kierowców
Wielu kierowców posiada w swoich samochodach zapas płynu do spryskiwaczy. Co prawda nie jest to naturalny sposób, jednak jego użycie do mycia okien przynosi bardzo dobre efekty. Skład takiego płynu pozwala w bardzo szybki sposób usunąć nawet trudne do zmycia zabrudzenia z kurzu i małych owadów. Ponadto na szkle tworzy się warstwa, która chroni przed kolejnymi osadami. Płyn do spryskiwaczy nie wymaga rozcieńczania, jednak warto przelać odpowiednią jego ilość do butelki z atomizerem.
Napisz komentarz
Komentarze