Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 15:39
Reklama
Reklama

Nowy urlop na rodzinne kłopoty. Nie będziesz się martwił o opiekę

Do 2 sierpnia tego roku Polska musi przyjąć dyrektywę unijną work-life balance. Dzięki niej pracownicy zyskają prawo do nowego rodzaju urlopu. Komu i kiedy przysługuje?
Nowy urlop na rodzinne kłopoty. Nie będziesz się martwił o opiekę

Autor: Pixabay

Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. dyrektywa work-life balance) przyjrzał się serwis Infor. Według jej założeń, pracownicy powinni mieć prawo do dodatkowego urlopu opiekuńczego. I powinien on wynosić 5 dni.

Co to jest?

Urlop opiekuńczy ma  umożliwić pracownikom zapewnienie opieki lub wsparcia krewnemu albo osobie zamieszkującej z nim w tym samym gospodarstwie domowym. Pod warunkiem, że wymagają one znacznej opieki lub wsparcia ze względów medycznych.

Kogo dotyczy? 

Unijny dokument – oprócz opieki nad dziećmi – zachęca do rozszerzania prawa do urlopu opiekuńczego na opiekę nad innymi krewnymi (np. rodzeństwo, dziadkowie). Należy pamiętać, że w takich przypadkach państwa członkowskie mogą wymagać zaświadczenia lekarskiego dotyczącego potrzeby zapewnienia opieki z powodów medycznych.

Co się zmieni?

Zgodnie ze zmianami, które znajdą się w Kodeksie pracy, pracownik będzie miał prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze do 5 dni. Przy założeniu, że spełnia opisane wyżej warunki (np. wskazanie medyczne).

Wniosek o urlop opiekuńczy

Żeby uzyskać urlop opiekuńczy, pracownik powinien złożyć wniosek o urlop w postaci papierowej lub elektronicznej. Musi zrobić to w terminie 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać:
• imię i nazwisko osoby, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych,
• przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia,
• stopień pokrewieństwa z pracownikiem.

Urlop opiekuńczy będzie wliczał się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Pracownik nie otrzyma jednak wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama