Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 15:00
Reklama
Reklama

Szczury w domu czy mieszkaniu to poważny problemem

Biegał po pokoju, a za kanapą znalazłam szczurze odchody – mówi przerażona mieszkanka osiedla Arkońskiego. Jak pozbyć się szczurów z mieszkania?
  • Źródło: Straż Miejska Szczecin, mediasklep24.pl
Szczury w domu czy mieszkaniu to poważny problemem
Szczur wędrowny

Autor: fot. Wikipedia, Roland Fischer, Zürich

Szczury w domu czy mieszkaniu to poważny problemem. Obrzydzenie i strach przed tymi gryzoniami może skutecznie uprzykrzyć życie. 

Skąd wziął się szczur w pokoju?

Najczęściej są to szczury wędrowne. Dorosłe osobniki są duże, mogą mieć nawet 30 cm bez ogona.  Do piwnic, kuchni, a nawet pokoi zwabia je pożywienie. Kuchnia, spiżarka z zapasami, a nawet kubły ze śmieciami to dla gryzoni niekończące się źródło pożywienia oraz schronienia. Szczury tworzą swoje gniazda w zakamarkach piwnicy, w kanalizacji lub pod podłogą. 

 

Są doskonałymi wspinaczami – dzięki ostrym pazurom swobodnie wspinają się po murach czy meblach. Uzbrojone w ostre zęby bez problemu przegryzą dziurę w nawet bardzo twardym materiale. Co ważne, szczury rzadko żyją samotnie. Jeśli więc ktoś widział jednego osobnika, biegającego po kuchni lub pokoju, to z całą pewnością w pobliżu jest ich więcej.  

 

Szczur na strychu czy w piwnicy może narobić sporo szkód. Zniszczone meble, ubrania i książki, uszkodzone kable, przedziurawione worki ze śmieciami i zapasy jedzenia nadające się już jedynie do wyrzucenia to tylko jedna strona medalu. W parze ze stratami materialnymi idzie inne niebezpieczeństwo – zagrożenie zdrowia. Szczury są nosicielami ogromnej ilości pasożytów i chorób.

 

Jak wytępić szczury? Przede wszystkim: szybko!

Każda osoba zastanawiająca się, jak pozbyć się szczura z domu, powinna działać szybko. Bagatelizowanie pierwszych niepokojących sygnałów może mieć poważne konsekwencje. Szczury są nosicielami dżumy (niewystępującej obecnie w Europie), riketsjozy, choroby Weila, histoplazmozy, tularemii, tak zwanej szczurzej gorączki czy leptospirozy. Większość chorób przenoszonych przez gryzonie jest rzadka, ale gwałtowna w przebiegu. Groźny patogen może dostać się do ludzkiego organizmu poprzez ugryzienie oraz przez kontakt z wodą, roślinami albo glebą, gdzie znajdowały się szczurze odchody.

Szczury są sprytnymi zwierzętami, które skutecznie ukrywają się przed wzrokiem ludzi. Bardzo szybko reagują na ruch czy zapalenie się światła. Zatem skąd mieć pewność, że pod naszym dachem wije sobie gniazdko szczurza rodzina? Jeśli w Twoim domu pojawią się szczury, z pewnością zauważysz ślady ich obecności – odchody, gniazda, pogryzione przedmioty, szczególnie kable, drewniane elementy, instalacje, a także ślady zębów na żywności i bałagan wśród kubłów ze śmieciami.

Weź kota do domu

Kot to prawdziwy łowca, który nie dopuści do tego, aby na jego terenie panoszyły się gryzonie. Możesz mieć pewność: zwinny i szybki kot doskonale wie, jak zwalczyć szczury.

Wielka akcja deratyzacja

Co roku miasto  wydaje na odszczurzanie kilkanaście tysięcy złotych. Jednak rozkładane trutek to zdecydowanie za mało. Za deratyzację blokach i w budynkach osiedlowych odpowiadają ich zarządcy. I właśnie teraz na biurka właścicieli, współwłaścicieli i użytkowników wieczystych trafiają pisma od Straży Miejskiej z prośbą o informację, czy wywiązują się z obowiązku corocznego odszczurzania.  

Mimo trwającej wciąż epidemii w związku z Covid-19, Straż Miejska przypomina o zbliżającej się obowiązkowej deratyzacji, która powinna być wykonana w terminie od 15 do 30 kwietnia. 

 Aby przeprowadzenie zabiegów deratyzacyjnych było możliwe zarządcy budynków powinni  umożliwić firmom wykonującym te usługi wejście do piwnic, na korytarze i do  zsypów na śmieci, gdzie będą wykładane preparaty przeciwko gryzoniom. 

Straż Miejska zapowiada, że będzie żądać potwierdzenia faktu przeprowadzenia deratyzacji i okazania rachunków za zakup środków deratyzacyjnych, bądź przedłożenia umowy z firmą specjalistyczną świadczącą usługi w tym zakresie.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama