Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 04:45
Reklama
Reklama
Reklama

Informacje, porady, wzory dokumentów - w języku ukraińskim. Wystarczy kliknąć

Na apel marszałka województwa Olgierd Geblewicza, by włączyć się w pomoc uchodźcom, odpowiadają kolejne lokalne firmy. Szczecińska kancelaria prawna SDO stworzyła bardzo użyteczną i prostą w obsłudze stronę internetową z informacjami w dwóch językach. Obywatele Ukrainy znajdą tam wzory dokumentów np. najmu mieszkania, wskazówki i porady dotyczące pomocy socjalnej, opieki medycznej, edukacji, pracy, podróży do innych państw UE.
  • Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Informacje, porady, wzory dokumentów - w języku ukraińskim. Wystarczy kliknąć

Strona https://ua.sdo.com.pl/ działa w dwóch wersjach językowych - polskiej i ukraińskiej. Przybywający do Polski uchodźcy i osoby, które udzielają im pomocy, znajdą tam wiele pożytecznych wskazówek i porad. Na przykład - jakie świadczenia socjalne przysługują obywatelom Ukrainy przybyłym na terytorium RP po wybuchu wojny, gdzie i jak można je uzyskać, jakie grupy są objęte regulacjami specustawy? Na stronie znajduje się też pakiet informacji dotyczących tzw. tytułów pobytowych - kto i jak długo może legalnie przebywać w Polsce? Na jaki okres zostały przedłużone wizy i pozwolenia na pobyt czasowy wydane przed 24 lutego? Czy korzystający z tzw. ochrony czasowej w Polsce mogą swobodnie przemieszczać się do innych państw UE i obszaru Schengen?

Na pewno bardzo istotne będą również informacje dotyczące przepisów sanitarnych i opieki medycznej (m.in. testów COVID-19 i zwolnienia z kwarantanny), a także edukacji i zatrudnienia. Na stronie ponadto znajdują się wzory umów: najmu lokalu mieszkalnego, umowy najmu okazjonalnego i umowy użyczenia. Ukraińcom, którzy ewakuowali się prywatnymi samochodami, mogą przydać się kontakty i telefony do firm ubezpieczeniowych, które oferują uchodźcom darmowe 30-dniowe polisy OC.

 

- Pomoc uchodźcom musi mieć wiele wymiarów. Żywność, odzież, schronienie są najważniejsze, ale im dłużej trwa pobyt obywateli Ukrainy w Polsce, tym ważniejsze jest wsparcie w załatwieniu urzędowych formalności, uzyskania numeru PESEL, zapisania dziecka do szkoły, znalezienia pracy, wynajęcia mieszkania. A tu pierwszym krokiem jest rzetelna informacja, w języku ukraińskim - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Dwujęzyczna strona internetowa to bardzo potrzebne narzędzie. Cieszę się, że firma działająca na Pomorzu Zachodnim, stworzyła z własnej inicjatywy, pro bono, taką bazę informacji.

 

We współpracy z kancelarią SDO i zatrudnioną tam prawniczką z Ukrainy marszałkowskie instytucje (CIG i WUP) planują organizacje szkoleń dla obywateli z tego kraju, którzy chcieliby rozpocząć działalność gospodarczą na Pomorzu Zachodnim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama