Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 04:30
Reklama
Reklama
Reklama

GUS wyliczył, jak długo pożyjemy. ZUS policzy, jaką emeryturę dostaniemy

Żyjemy krócej, ale dzięki temu będziemy mieli wyższe emerytury. Główny Urząd Statystyczny wyliczył, jak długo będziemy jeszcze żyć. Na tej podstawie ZUS wyliczy nam nasze emerytury.
GUS wyliczył, jak długo pożyjemy. ZUS policzy, jaką emeryturę dostaniemy

Autor: iStock

Tabele średniej długości trwania życia to narzędzie tworzone przez Główny Urząd Statystyczny na potrzeby przeliczania właściwej kwoty wypłacanych emerytur osobom, które wnioski o ich przyznanie złożą po 1 kwietnia. Ta wartość to podstawa zgromadzonego w ZUS kapitału podzielona przez przewidywany, pozostały czas życia wnioskodawcy. Tabele wyrażają to w miesiącach.

Przykład: Jeżeli osoba, która ukończyła 70 lat, z kapitałem w ZUS w wysokości 500 tysięcy złotych, złoży wniosek o emeryturę po 1 kwietnia, jej świadczenie wyniesie w zaokrągleniu 3167 złotych. Dla tego wieku przewidziano bowiem jeszcze 157,9 miesiąca życia, przez co podzielone zostały zgromadzone dotychczas środki (500 tysięcy podzielone przez 157,9 miesiąca). 

Będzie korzystniej

W porównaniu to tablicy z 2021 roku, przeciętna długość trwania życia skróciła się o 8 miesięcy. Jest to wynik m.in. pandemii, w której znacząco podniosła się śmiertelność w Polsce, co przełożyło się na statystyki uwzględniane przy wyliczaniu tej wartości. Dla przyszłych emerytów jest to jednak dobra wiadomość, ponieważ zgromadzone przez nich kwoty będą dzielone przez niższą wartość. Co za tym idzie – otrzymają oni wyższe świadczenia, niż gdyby miały one być wyliczane na podstawie dotychczasowych wartości.

– Osoby przechodzące na emeryturę zyskają większe świadczenia – potwierdziła w środę Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Nie dla każdego

Oprócz przyszłych emerytów, ze zaktualizowanych wskaźników skorzystają m.in. świadczeniobiorcy, którzy już otrzymują środki z tego tytułu, ale pracują i w dalszym ciągu odprowadzają składki emerytalne. W tym wypadku według nowych wartości zostaną przeliczone jedynie dodatkowe składki. Prezes ZUS podkreśla też, że w przypadku dwóch możliwości obliczeń pod uwagę brane jest to, które wypada dla emeryta korzystniej.

– Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem tego roku a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończenia wieku emerytalnego – wyjaśniła.

Pełna tablica średniego trwania życia kobiet i mężczyzn na najbliższy rok dostępna jest na [TEJ STRONIE].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama