Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 12:07
Reklama
Reklama

Zainteresowanie infolinią w języku ukraińskim

Blisko 850 połączeń odebrali konsultanci podczas pierwszego dnia działania specjalnej infolinii w języku ukraińskim - mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.
Zainteresowanie infolinią w języku ukraińskim

W poniedziałek ZUS uruchomił infolinię w języku ukraińskim i polskim. Dotyczy świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego z powodu wojny.

 Konsultanci udzielili 845 porad, w tym 637 w języku ukraińskim i 208 w języku polskim.

 Klienci najczęściej pytali, jakie świadczenia mogą otrzymać z ZUS i co będzie potrzebne, by złożyć wniosek - o to zapytały 362 osoby. Niemal 90 pytań dotyczyło konkretnego wniosku, a 49 terminu ich składania. Największe zainteresowanie było wnioskiem 500+. Blisko 80 osób chciało dowiedzieć się, jak zarejestrować konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

 

Najczęściej klienci pytali w innych tematach: o Kartę Polaka, czy na jej podstawie można ubiegać się o świadczenia z ZUS. Również jakie dokumenty są potrzebne, aby złożyć wniosek oraz w jaki sposób złożyć wniosek (pytania wynikające z braku wniosku w języku ukraińskim). Obywatele Ukrainy chcieli wiedzieć także co ze świadczeniami, jeśli ponownie przekroczą granicę polsko-ukraińską lub gdy granicę przekroczono z innym państwem.

 

Dzwoniący pytali o sprawy, które są w kompetencji innych instytucji – gmin czy banków. Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres [email protected]. Wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy.

 

Konsultanci informują o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na PUE ZUS.

 

Na stronie internetowej ZUS również są informacje w języku ukraińskim. Osoby potrzebujące pomocy dowiedzą się m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą ją otrzymać.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama