Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 12:07
Reklama

Pełna kontrola nad internetem i telefonami? Powstanie „operator narodowy”

Państwo chce mieć kontrolę nad operatorami sieci komórkowych i internetu. Tak wynika z ustawy o cyberbezpieczeństwie, zgodnie z którą planowane jest utworzenie Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa. „’Operator narodowy’” będzie działał jak hurtownik, który może sprzedawać towar lub nie”.

Autor: fot. iStock

Przestaną być niezależni

Jak opisuje w piątkowym wydaniu „Gazeta Wyborcza”, w poprawkach ustawy o cyberbezpieczeństwie pojawił się niepokojący zapis. Zgodnie z treścią dokumentu w Polsce powołana ma zostać jednoosobowa spółka skarbu państwa pod nazwą Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa. Zadaniem podmiotu ma być odzyskanie monopolu na rynku telekomunikacyjnym i kontrola nad firmami, które zmuszone będą przystać na nowe warunki.

„Oznacza to, że wszystkie działające w Polsce sieci telefonii (Plus, T-Mobile, Orange i Play), aby móc w pełni świadczyć najszybszy internet 5G na terenie całego kraju (bez tzw. białych plam), będą musiały korzystać z pośrednictwa tego operatora. Bez niego nie będą miały zasięgu. On z kolei będzie miał możliwość pełnej kontroli nad tym, jakie dane operatorzy-czyli ich klienci-przesyłają, a nawet gdzie się znajdują” – czytamy w dzienniku.
 

Państwo ustali reguły

Jak czytamy w dalszej części publikacji, państwo jest właścicielem częstotliwości radiowych, na których nadają obecnie prywatni operatorzy. Powołując się na własne źródła „Gazeta Wyborcza” alarmuje, że „Operator narodowy” może nie przedłużyć koncesji na korzystanie z tych pasm. Dzięki temu w przyszłości rząd będzie mógł podyktować warunki cenowe związane z ponownym udostępnieniem sieci, jednocześnie wpływając na pozycje rynkowe prywatnych dostawców internetu oraz telefonii komórkowej.

„’Operator narodowy’ będzie działał jak hurtownik, który może  sprzedawać towar lub nie” – czytamy w artykule.

Autor publikacji podkreśla też, że już od 2018 roku dzierżawcy częstotliwości otrzymują sygnały o planowanych zmianach. Urząd Komunikacji Elektronicznej już teraz ma ignorować wnioski o przedłużenie koncesji.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Klara 04.12.2021 01:06
Matko, dokąd my zmierzamy?!!

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama