Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 14:36
Reklama

HIV nie zniknął. W Polsce codziennie cztery osoby dowiadują się, że są nosicielami HIV

„Czerwona kokardka”  – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi – wyświetlany na wieży Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie przypomina o bardzo potrzebnej profilaktyce.
  • Źródło: UM WZ
HIV nie zniknął. W Polsce codziennie cztery osoby dowiadują się, że są nosicielami HIV

Autor: UM WZ

W Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie w ubiegłym roku zarejestrowanych było 1700 osób zakażonych HIV. W roku 2020 odnotowano nowe zakażenie u 65 osób – u 19 kobiet oraz 46 mężczyzn. W 2019 r. 72 razy testy pokazały wynik pozytywny. Dla porównania w roku 2014 rozpoznano w województwie zachodniopomorskim 38 zakażeń HIV, w 2015 r. – 59, 2016 r. –58, 2017 r. – 87, 2018 r. – 56.

 

Zarówno eksperci, jak i statystyczne dane pokazują, że wciąż potrzebna jest profilaktyka, programy i spotkania edukacyjne, w każdej grupie wiekowej. 

 

Pandemia dominuje

 

– Przez pandemię wiele osób zapomina o profilaktyce, a problem zakażenia wirusem HIV dotyczyć może każdego, bez względu na wiek czy status materialny. Część osób podejmuje ryzykowne zachowania seksualne, nie znając statusu serologicznego partnerek lub  partnerów. Zauważamy też, że wiek inicjacji seksualnej obniżył się, a młodzi ludzie podejmują kontakty seksualne bez użycia prezerwatyw – ocenia Justyna Bągorska, psycholog, specjalista terapii uzależnień, terapeuta rodzinny i par, przewodnicząca  Stowarzyszenia DA DU.

 

Stąd Stowarzyszenie Da Du w ścisłej współpracy z Wydziałem Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego realizuje różnego rodzaju działania profilaktyczne. Podejmowane są działania środowiskowe, w tym także w grupie kobiet świadczących usługi seksualne. Dzięki dotacji z budżetu województwa, dofinansowywana jest także działalność Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego w Szczecinie. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, oprócz badań w kierunku HIV można dodatkowo skorzystać z oferty testów w kierunku kiły.

 

Zgłoś szkołę do udziału w zajęciach profilaktycznych  

 

Spotkania dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego odbędą się w szkołach, które zgłoszą chęć udziału w zajęciach poprowadzonych przez profilaktyków z Pracowni. Edukacja zdrowotna skierowana jest do uczniów od klasy szóstej szkoły podstawowej do klas z poziomu szkół ponadpodstawowych. Tematyka spotkań dotyczyć będzie - w klasach młodszych edukacji młodzieży w zakresie dokonywania właściwych wyborów, a w klasach starszych dodatkowo podejmowania właściwych decyzji pozwalających na uniknięcie zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Można jeszcze zgłosić szkołę do zajęć pisząc maila „Zgłaszam zapotrzebowanie na zajęcia z edukacji zdrowotnej” na adres [email protected].

 

– Jednym z zadań szkoły jest edukacja zdrowotna realizowana  przez nauczycieli wielu przedmiotów, a także przez pedagogów szkolnych, a my wspomagamy w tej edukacji. Wieloletnia współpraca naszej organizacji ze szkołami z Pomorza Zachodniego pozwala na cykliczność zajęć, co wspiera główne złożenie edukacji zdrowotnej, jaką jest kształtowanie u uczniów i uczennic umiejętności dbałości o zdrowie własne i innych ludzi –  mówi psycholog i certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień Karolina Flacht.



Badanie na obecność przeciwciał anty- HIV anonimowo i bezpłatnie można wykonać w  Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie. 

Więcej informacji: https://dadu.org.pl/zrob-test/


Telefon Zaufania HIV – poniedziałki, czwartki w godzinach 15:00- 18:00, 91 45 42 450

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama