Podniesienie kwoty wolnej od podatku i ulga dla tzw. klasy średniej – to dwa z podstawowych założeń reformy podatkowej wprowadzonej w Polsce z pierwszym dniem nowego roku. Okazało się jednak, że choć ogłaszany hucznie przez partię rządzącą miał być dla Polaków finansową idyllą, to jednak - wbrew wcześniejszym obietnicom - niektórzy z nich ponieśli już straty. Niższe pensje otrzymali m.in. nauczyciele i mundurowi. Politycy zapowiadają, że naprawią szkody, a były już minister finansów Tadeusz Kościński podał się do dymisji, biorąc na siebie odpowiedzialność za zamieszanie.
Pracownia badawcza United Surveys, na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytała Polaków o ich odczucia związane z rewolucją. Na pytanie, czy na zmianach związanych z Polskim Ładem respondenci stracili czy skorzystali, większość z nich odpowiedziała, że poniosła straty lub sytuacja po prostu się nie zmieniła. Poszczególne dane prezentują się następująco:
- 42,7 proc. badanych twierdzi, że ich sytuacja finansowa pozostała taka sama,
- 26,6 proc. z nich „raczej” dopatruje się strat,
- kolejnych 11,1 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie straciłem/am”,
- 12,6 proc. uczestników badania wskazało odpowiedź „raczej skorzystałem/am”,
- 7 proc. ankietowanych zyskało na tych zmianach z całą pewnością.
Źródło: United Surveys / RMF FM / DGP; Graf.: News4Media
Podobne badanie ta sama firma przeprowadziła w ubiegłym miesiącu. Wówczas respondenci odpowiadali na pytania dotyczące ich oczekiwań. Zestawienie tych badań pokazuje, że część ankietowanych rozczarowała się realnym wpływem Polskiego Ładu na swoje finanse. Strat oczekiwało wtedy niespełna 30 proc. badanych, a ponad 27 proc. uważało, że skorzysta na rewolucji. 26 proc. pytanych w styczniu twierdziło, że ich sytuacja nie zmieni się. Pozostali nie umieli wskazać jednoznacznej odpowiedzi (16,4 proc.).
Napisz komentarz
Komentarze